הבהלה ללוגיסטיקה - מגמות

ערימות החבילות והמשלוחים האינסופיות שאתם רואים בסניפי הדואר המקומיים הן רק קצה הקרחון. תרבות הצריכה שלנו עוברת שינוי מהותי – כולם קונים יותר וקונים און ליין.

הקניונים כבר לא עמוסים כבעבר והצמיחה במסחר המקוון היא אחת הסיבות העיקריות שענף המרכזים הלוגיסטיים הפך לדבר הלוהט היום בתחום השקעות הנדל"ן. הכניסה לשוק הישראלי של חברות גדולות כמו "אמזון" יוצרת ביקוש אדיר לשטחים ומרכזים לוגיסטיים, ובמיוחד בקרבת צירים ראשיים כמו כביש 6 וכביש 1, במיקום אידיאלי להפצה ושילוח לכל חלקי הארץ.

עד לא מזמן הצורך של החברות היה פשוט למילוי – חללי ענק לאחסון הסחורות. עבודת הליקוט הייתה מתבצעת על ידי פועלים שאספו את המוצרים מרחבי המחסנים והכינו משלוחים באופן ידני.  אך הדרישה הבלתי פוסקת לשטחי אחסון בשנים האחרונות הובילה להאצת ההתקדמות הטכנולוגית ולפיתוח מערכות משוכללות שמקלות מאד על ניהול המחסנים וממקסמות את השטח הנתון: מערכות מידוף אוטומטי מאפשרות להגדיל את נפח וצפיפות האחסון על פני שטח רצפה נתון תוך חיסכון בארנונה והן מייעלות את העבודה השוטפת ואת ביצועי מערך ההפצה והשילוח.

האוטומטיזציה שהענף עובר הופכת את אלמנט הגובה לגורם מכריע בבחירת מרלו"ג. ההערכה היא כי בשנה הקרובה המחירים ימשיכו לטפס ויעלו בעשרות אחוזים בעקבות המחסור הגדול בשוק במרלו"גים מודרניים. הנסיקה הצפויה בדמי השכירות תגרור התייקרות דומה במחירי השירותים הלוגיסטיים ליבואנים ועשויה להוביל לעליית מחירים בכל ענפי המשק.

הענף עוד רחוק ממיצוי פוטנציאל הצמיחה שלו. שווי האדמות קפץ בשנתיים האחרונות ב כ-150% ומחירי השכירות למחסנים ושטחים פתוחים מאמירים כל העת. ההשקעה הנדרשת בפיתוח המתחמים משתלמת היות ומרבית השוכרים מעוניינים בחוזה לטווח ארוך. באתרים מבוקשים כגון אזור התעשייה עטרות בירושלים, כבר אין עתודות קרקע פנויות לרכישה והדבר משפיע ישירות על מחירי השכירות הגבוהים.

כדאי לעקוב מקרוב גם אחרי המתרחש בענף התעשייה. פיתוח אזורי התעשייה לצרכי מסחר, משרדים ומגורים גורמת לדחיקת בתי המלאכה והמפעלים הקטנים אל מחוץ לערים. הדוגמה הבולטת היא אזור התעשייה תלפיות בירושלים – העבודות המתקדמות להנחת קו הרכבת הקלה המגיע עד לשכונה גורמות לשינוי מהותי באופי האזור. מחירי השכירות עולים, הסדרי התנועה המשתנים מקשים על שינוע סחורות ואספקה וכן הלאה. בתי המלאכה והמפעלים התעשייתיים מעדיפים לצאת אל מחוץ לעיר, לכיוון א. ת  עטרות, בית שמש ומישור אדומים, ונוצר ביקוש גם לשטחים קטנים.